Obsah

ARCHÍV ZPRAVODAJŮ

PND TV 2020

Kontakt

Pro náš dům, z.s.

Dřevařská 14

602 00 Brno

www.pronasdum.cz

www.ospronasdum.cz

Odběr zpravodaje

Bezpečná nebo nebezpečná okna?

Když se vydáte pátrat na internetu po informacích o oknech, dozvíte se spoustu věcí. Například, kdy se začalo používat čiré sklo jako výplň, jaké materiály se pro výrobu oken v současnosti používají, nebo že standardem zasklení jsou dvě čirá skla mezi kterými je izolační vrstva inertního plynu, a to celé je uzavřeno plastovým rámečkem.

Dále se dozvíte, že základní funkcí okna je prosvětlení místnosti, tepelná a zvuková izolace od vnějšího okolí. Zvídavější z vás si zjistí ještě něco o péči a údržbě oken. Velmi málo, nebo prakticky vůbec, se mluví o otázkách bezpečnosti oken. Nebo také o jejich nebezpečnosti.

Pojďme tento nedostatek napravit a podívat se na bezpečnost oken z několika různých pohledů:

Zabezpečení proti vniknutí zvenčí

Pokud se chce někdo dostat zvenku dovnitř skrz zavřené okno, má v zásadě dvě cesty:

  • rozbít skleněnou výplň, otevřít klikou zevnitř a „vstoupit“. Kromě rizika pořezání se riskuje vetřelec, že o jeho „práci“ bude vědět celé okolí a uvědomí Policii ČR.
  • vypáčit křídlo okna z rámu. U značné části oken se jedná o relativně tichou činnost s pozitivním výsledkem (pro zloděje) během několika málo sekund. Proto je dobré mít okno s bezpečnostním kováním, případně doplněné klikou na pojistku, či zámek.

Zabezpečení proti otevření okna zevnitř

Každý, kdo si prožil rodičovské radosti, ví, že děti v určitém věku jsou velmi zvídavé a pátrají, co se skrývá za dveřmi, či okny. Pokud nedosáhnou na kliku ze země, pomůžou si šikovně umístěnou židlí. Odsud je jen krůček k otevření okna, nebo balkonových dveří. Při zvědavém náklonu přes parapet pak může dojít k tragédii. V těchto případech doporučujeme použít již zmíněné bezpečnostní kliky s pojistkou (tu většinou dítě není schopno svojí ručkou uvolnit), nebo kliku se zámkem na klíč.

Zabezpečení okna při práci

Tady víme, o čem mluvíme, a to z vlastní praxe. Při čištění rámů okna a umývání skla může dojít k rizikovým situacím. Okna se u nás umývají na Vánoce a Velikonoce, že? Počasí nic moc, spíš chladno, větrno. Stojíte na hliníkových schůdcích, pod vámi je 10–20m hloubka. Co se může stát?

  • dostanete docela obyčejnou závrať. Pokud spadnete ze schůdků do místnosti a skončí to pohmožděninami, bude to skvělé. Protože spadnout ven z okna by bylo zřejmě fatální.
  • při čištění rámu tzv. prohmátnete. Namísto záběru rukou na rám, mávnete do prázdna,
  • některá křídla oken jsou velká a tím pádem i těžká. Křídlo plastového okna o hmotnosti 50 kg není výjimkou. Stačí průvan, nezajištěné křídlo se opře do schůdků,
  • a proto s okny (zejména ve vyšších patrech) pracujte vždy ve dvou. Nebo pokud se na práci necítíte, objednejte si úklidovou službu. Ušetřené peníze nestojí za riziko.

(Ne)Bezpečné okno jako takové

Každý výrobce oken doporučuje starat se o okna. A to jak tím, že je udržujeme v čistotě doporučenými prostředky, tak i pravidelným servisem. Jedině tak budeme mít jistotu, že okna budou správně fungovat a nestanou se pro uživatele nebezpečná. Ptáte se jak? Například tím, že:

  • křídlo, které drhne o rám a pro jeho otevření je potřeba vyvinout velkou sílu, nás může setrvačností našeho pohybu bolestivě udeřit. Nebo cestou vzad (protože křídlo taháme) si nevšimneme překážky, o kterou se zraníme.
  • opotřebované, či poškozené kování může způsobit to, že křídlo ve výklopné poloze může vypadnout a tím nás fatálně ohrozit. Již menší škodou je případné poškození majetku, křídla samotného a fakt, že budeme mít nějaký čas v bytě opravdu čerstvý vzduch.
  • opakem předešlých rizik je křídlo, které nejde otevřít. Představte si situaci, kdy máte balkonové dveře. Okno vedle nich je zavřené. Otevřete dveře, vstoupíte na balkón a dveře zavřete (máte balkonovou pojistku přece). A ouha, dveře nejdou z balkónu otevřít. Venku je na nule, telefon na stole, dveře zavřené, okno zavřené. Nikomu to nepřeji a řešení nechávám na vaší fantazii.

Vím, že jsem pravděpodobně nepostihl všechny možnosti a rizika oken a balkonových dveří. Pokud máte zkušenosti, které by mohly obohatit naši sbírku, rád přivítám vaše náměty.

S přáním aby vaše okna byla čistá, udržovaná a tím pádem i bezpečná                              

Ing. Vladislav Hrdlička

Tento článek mohl vzniknout na základě zkušeností z fyzických setkávání zástupců bytových domů na vzdělávacích akcí Pro náš dům, z.s. a praktického činění servisní společnosti Repros plus, s.r.o.